České Budějovice

ceske-budejovice.nejlepsi-adresa.cz - hlavní stránka
Dnes je úterý 26. července 2016, svátek má Anna

Zpravodajství

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Poprvé na jihu Čech změří zápasníci své síly v kleci

14.5.2012 6:03

Úplně poprvé mají diváci v jižních Čechách možnost vidět zápasy probíhající v kleci. Stane se tak 19. května v Gerbeře na akci Pardál Gladiators Night Cage, což je název pro galavečer profesionálních ultimátních zápasů v MMA.

Příznivci kontaktních sportů jistě zaznamenali, že v říjnu proběhl galavečer profesionálních zápasů v kickboxu Pardál Gladiators Night. Nyní na ně čeká novinka v podobě klece. Na Pardál Gladiators Night Cage totiž nebudou borci zápasit v klasickém ringu, ale v osmihranné kleci zvané oktagon. Změnou je také to, že tentokrát nepůjde o zápasy v kickboxu dle K1 Rules, ale o stále populárnější MMA. "Ring má několik nevýhod, jednak borci můžou z ringu skrz provazy vypadnout, což je hodně nebezpečné. Pro diváky to má nevýhodu, že ring je hodně vysoký a jakmile se zápasníci dostanou na zem, tak je už nevidí. Klec je zhruba 65 centimetrů nad zemí. Navíc zkušení zápasníci dokáží v kleci využít jejích výhod, různě se o ní opřít," prozradil trenér thajského boxu a jeden z organizátorů soutěže Petr Korčák.

David Makovička (vlevo) s trenérem Michalem Novákem
Foto: archiv organizátorů

Fandit můžete mladému reprezentantovi českobudějovické Gladiators gym Davidu Makovičkovi, kterého na zápasy v MMA připravuje trenér Michal Novák, hlavní organizátor těchto budějovických galavečerů. Mezi dalšími českými zápasníky nebudou chybět Luboš "Hyena" Vrňata a Jevgenij Mahtěnko z Hanuman Gym Praha, svěřenci trenéra Petra Macháčka. Mimochodem Machtěnka si můžete pamatovat z říjnové Pardál Gladiators Night, jehož pyramidu K1 vyhrál. Očekávaná je i účast zahraničních borců, například Brazilce Francisca "Boquinha" Silvy. Jejich zápasy přijede zhlédnout i Petr Ottich, prezident CMTA a české pobočky WFCA. Zápasnický galavečer bude opět moderovat energický Michal Frabša. Akce startuje 19. května v šest hodin večer a na vstupném zaplatíte 290 korun, na místě pak 350. Lístky můžete zakoupit v Gerbeře nebo v Hotelu Malý pivovar. V době tréninků jsou k dostání také na výstavišti v tělocvičně Gladiators gym (v pavilonu M) u trenérů.

Jevgenij Mahtěnko vítězí nad Holanďanem
Foto: archiv organizátorů

A co vás na tomto galavečeru čeká? Program začíná v šest hodin amatérskými zápasy, které budou zařazeny do seriálu Mezinárodního amatérského mistrovství ČR v thajském boxu a MMA. Od devatenácti hodin už budou následovat zápasy profesionální. Zápasí se 2 x 5 minut, ovšem velmi často rozhodčí zápas ukončuje před limitem. "Zápas končí po uplynutí časového limitu nebo dřív v případech K.O., vzdání soupeře, zastavením rozhodčího nebo jeho rozhodnutím, když vidí, že je zápasník na pokraji svých sil, nemůže dýchat nebo dokonce ztratí vědomí. Jinak zápas může ukončit i rozhodnutí lékaře, které je nade vše," doplnil Korčák. Borci budou rozděleni podle své hmotnosti do váhových kategorií. Do klece nastoupí s povinnými a zároveň jedinými povolenými chrániči, kterými jsou speciální rukavice umožňující uchopení, chránič zubů a suspenzor.
Čekat na vás bude i doprovodný program v podobě tanečnic, bubeníků a ukázek bojových umění.


Co je MMA?


MMA = Mixec Martial Arts (smíšená bojová umění) je syntéza různých bojových stylů jako jsou například Mauy Thai, kickbox, box nebo savate pro boj v postoji, dále pak judo, zápas (řecko-římský a volný styl), sambo (ruský zápasnický styl z počátku 20. století podobný judo), pro zápasnickou techniku a pro přechody na zem a konečně brazilské Jiu Jitsu pro boj na zemi. Jedná se plnokontaktní sport.
MMA v dnešní podobě je fenomén posledních dvou desetiletí, ovšem jeho počátky sahají až do 7. století před naším letopočtem, kdy Řekové zavedli na Olympijských hrách Pankration, drsnou kombinaci starověkého boxu a zápasu. Původ moderního MMA je možné nalézt v Brazílii v první polovině 20. století, kde byla realizovaná myšlenka vzájemného porovnání různých bojových sportů. Ta v roce 1993 vyústila v šampionát UFC (Ultimate fighting Championship) pořádaný v USA. Dnes existuje několik profesionálních zastřešujících organizací, nejvíce známá je americká UFC nebo zaniklá japonská Pride. V České republice probíhají zápasy MMA pod hlavičkou české pobočky WFCA.

hali

Sdílet
Reklama
PCO - hlídací služba, s.r.o.

Další články v rubrice Sport

Fotogalerie

Vzpomínkový zápas na Srubci

8.9.2014

Facebook

WAVE 2014

4.8.2014

Facebook

Setkání historických motocyklů

28.7.2014

Facebook

Brouci na Hosíně

13.7.2014

Facebook

Hellboys postoupili do semifinále

8.7.2014

Facebook

© 2016 NEJLEPŠÍ ADRESA a.s. (kontakt)
Všechna práva vyhrazena.
Právní informace