České Budějovice

ceske-budejovice.nejlepsi-adresa.cz - hlavní stránka
Dnes je neděle 24. července 2016, svátek má Kristýna

Zpravodajství

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Jaké to je ocitnout se V jámě lvové? Prozradí premiéra tragikomedie podle skutečného příběhu

6.11.2014 10:39

První premiérou činoherního souboru Jihočeského divadla v této divadelní sezóně bude tragikomedie V jámě lvové současného rakouského dramatika a herce Felixe Mitterera. V hlavní roli se představí hostující Mario Kubec, který se tak na prknech Jihočeského divadla objeví vůbec poprvé. Na premiéru jste zváni v pátek 7. listopadu od 19 hodin do Jihočeského divadla.

Foto: Petr Neubert

Hra Felixe Mitterera V jámě lvové vznikla podle skutečného příběhu, který se ve vídeňských hereckých kruzích stal legendou. Z reálné historky o židovském herci Leo Reußovi, jenž se po svém rasově motivovaném propuštění z divadla skutečně coby tyrolský horal objevil v roce 1936 u Maxe Reinhardta v Salzburgu a posléze i ve Vídni, si dramatik vybral nejen zápletku, ale především téma osobní statečnosti jedince v mezní situaci. A tak se i ve hře vrací „rasově čistý“ sedlák z Tyrolska do divadla plného nacistů a slaví velké umělecké i lidské vítězství nad tupostí a brutalitou totalitního režimu.

Do inscenace obsadila režisérka Jana Kališová mimo jiné také všechny nové herecké posily činoherního souboru – Jiřího Untermüllera, René Šmotka, Jana Kaštovského a Jakuba Skálu, jako host se divákům představí i Klára Suchá – manželka herce Jiřího Suchého z Tábora.

Foto: Petr Neubert

Jak se na blížící se premiéru tragikomedie dívá představitel hlavní role Mariu Kubec?

Na vašich stránkách je motto: "Pokud chcete, změňte svůj život, dokud je čas. Neztrácejte nikdy naději.“ Pokud je vám tohle blízké, musíte cítit spříznění s Arturem Kirschem. Dovedete si představit sebe v jeho situaci?
Jak odpovědět na otázku, na kterou se po hlubším zamyšlení odpovědět vlastně nedá? Je to příběh Artura Kirsche. Každý máme svůj osobní příběh a nikdo jiný se nemůže vžít, natož se ztotožnit s našimi pohnutkami, které nás vedou k tomu nejodvážnějšímu životnímu rozhodnutí. Představit si jeho situaci a prožít si ji na vlastní kůži jsou různé pocity. Tato hra, která je navíc napsaná a inspirovaná skutečným příběhem, je pro mě velkou výzvou. Odvaha hlavního hrdiny je mi sympatická a blízká. Nejednou jsem na své cestě životem pro udivené okolí volil nepochopitelná až bláznivá rozhodnutí. Zajímavé je, že pokaždé, pokud jsem se rozhodoval z hloubi své duše, nikdy jsem pak nelitoval. Protože pokud chcete změnit svůj život, musíte to udělat hned! Tady a teď! Nečekat, až k tomu bude příhodná chvíle. Ta totiž nepřijde nikdy, když na ni budete stále jen čekat. Nač čekat?! V tomhle postava z této hry "brnká na moji strunu“. Strach vytváří v naší hlavě bloky, které nám brání dělat rozhodnutí od srdce. Artur Kirsch v rozhodující chvíli myslel srdcem, protože mozek by mu nikdy nedovolil vrátit se v přestrojení do jámy lvové.

Sám jste prošel a určitě stále procházíte hodně zajímavou životní cestou – od počátečního angažmá v Národním divadle, pak na Fidlovačce, přes cestování spojené s duchovním hledáním, účinkování ve westernové hře v roli Vinnetoua až po autorské projekty, k nimž patří hra Víkend s Bohem. Co má teď ve vašem životě nejdůležitější místo?
Cesta je můj cíl! Premiéra hry "V jámě lvové“ je obrovská motivace, šance, velký dar užít si a naplnit cestu až ke dni, kdy ji ukážeme divákům. Být při tom, když se něco rodí.

V jámě lvové bude vaše první setkání s Jihočeským divadlem. Přemýšlíte o možnosti, že by se mohlo změnit i v něco trvalejšího?
Jestli se to má stát – stane se! Učím se nežít z minulosti, jako například "...jo, to za nás, kdy mi bylo...by se to nestalo...“, ale ani nežít z budoucnosti - "...až tohle dodělám, tak budu mít konečně...“ Učím se žít tady a teď! Učím se neprosit o to, co bych v budoucnu rád dělal, ale mít rád to, co už dělám.

Na premiéru se můžete přijít podívat v pátek 7. listopadu od 19 hodin do Jihočeského divadla, další reprízy jsou v plánu na 12. a 26. listopadu, 4. a 15. prosince. Vstupenky koupíte zde.

mb

Sdílet
Reklama
DŮM HARMONIE

Další články v rubrice Kultura

Fotogalerie

Vzpomínkový zápas na Srubci

8.9.2014

Facebook

WAVE 2014

4.8.2014

Facebook

Setkání historických motocyklů

28.7.2014

Facebook

Brouci na Hosíně

13.7.2014

Facebook

Hellboys postoupili do semifinále

8.7.2014

Facebook

© 2016 NEJLEPŠÍ ADRESA a.s. (kontakt)
Všechna práva vyhrazena.
Právní informace